Культура Донеччини

Квартети Бетховена в Святих Горах

7 червня 2018 року в експозиційному залі Історичного музею Святогірського історико-архітектурного заповідника відбувся літературно-музичний вечір «Квартети Бетховена в Святих Горах».

На захід завітали учасники семінару директорів мистецьких шкіл Донеччини. Вони ознайомились з історією  написання Людвигом Бетховеном квартетів № 12, 13, 15 та увертюри «Освячення дому».

Світ почув ці геніальні твори в наслідок творчих стосунків князя Миколи Голіцина та композитора Людвига Бетховена. Князь Голіцин часто бував в Святих горах і після смерті  похований на території Святогірського монастиря. Відомий всьому світові  музикант М. Ростропович  під час перебування в  Святих Горах в серпні 2000 року,  зворушений інформацією,  що  замовник і натхненник «голіцинських квартетів» Бетховена, які входили і до його репертуару, похований на території Святогірського монастиря – низько вклонився його могилі.

Факти створення композитором Людвигом Ван Бетховеном в складі його останніх музичних творів трьох квартетів (ор.127,130,132) на замовлення князя М.Б.Голіцина, а також  посвята йому увертюри «Освячення дому» (ор.124) останнім часом набувають особливої уваги в зв’язку з європейськими прагненнями України і пошуками спільного культурного простору в історичній ретроспективі.

Увага відвідувачів була  зосереджена  на європейських джерелах, перш за все листуванні князя з композитором і обставин створення музичних творів з посвятою М.Б.Голіцину. В 1996-1998 роках Бетховенським архівом і Будинком Бетховена в Боні опубліковано повне епістолярне зібрання  Бетховена, в складі якого  листи до князя М.Б.Голіцина. Партнерський зв’язок заповідника з Будинком Бетховена в Боні дав свої результати. До наукових фондів заповідника після  діалогу з науковими співробітниками Будинку Бетховена в м. Боні надійшли якісні електронні копії партитур та листів.

Також, завідувач відділу Історичного музею Анна Соляник презентувала нові поповнення наукових фондів заповідника – це партитури музичних творів та листи Бетховена, а науковий співробітник Юлія Овчаренко декламувала вірші українських поетів ХІХ-ХХ ст., що супроводжували музичні твори.

Захід «Квартети Бетховена в Святих Горах»  проведений разом з ансамблем музичної школи м. Святогірськ. Відвідувачі почули музичні твори Бетховена у виконанні Марини Чернобаєвої, Ірини Інгур’янової, Марини Зайцевої, пісні на музику композитора  виконані Юлією Табала та Анною Наумкіною.

Більше фото за посиланням: Фото