Культура Донеччини

НЕМАТЕРІАЛЬНА КУЛЬТУРНА СПАДЩИНА ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСНІ (РЕГІОНАЛЬНИЙ ПЕРЕЛІК)

З метою досягнення цілей Конвенції ЮНЕСКО, згідно наказу управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації від 08.06.2018 № 70-од «Про обласну комісію зі збору, обробки та складання орієнтовного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Донецької області» комунальну установу «Донецький обласний навчально-методичний центр культури» уповноважено здійснювати координацію питань охорони нематеріальної культурної спадщини (збір, документування, формування Переліків інвентарів та передачу інформаційних матеріалів до Українського центру культурних досліджень).

До складу обласної комісії увійшли діячі сфери культури і мистецтв, освітніх установ, творчих спілок. Комісію очолила Шмельова Світлана Василівна – заступник начальника управління – начальник відділу мистецтв та навчальних закладів. Комісія утворена для погодженого вирішення питань щодо збору, обробки та складання орієнтовного Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Донецької області та підготовки пропозицій для внесення їх до списку обласного та національного рівня.

За рішенням комісії з формування обласного Переліку елементів НКС Донецької області від 17.12.2018 № 129-од/193/18 до обласного Переліку внесено перші 3 елемента:

«Весілля степового краю» – експедиційний матеріал весільної обрядовості селищ Волноваського району Донецької області.

Народний фольклористичний пошуково-дослідницький гурт «Заграйярочка» на чолі з керівником Крюченко Іриною Олексіївною багато уваги приділяє глибокому вивченню та відродженню місцевих фольклорних свят, стародавніх традицій і обрядів, які втілюються колективом у сучасне життя.

Пісня «Чорна стежечка» – пісенна спадщина с. Лозова Лиманського району Донецької області.

Одна із пісень, якій понад 120 років і народилася вона у с. Лозова Лиманського району Донецької області. Народний фольклорний самодіяльний колектив «Сива зозуленька» сільського клубу с. Лозове Лиманської ОТГ – є самородком, унікумом, раритетом, якому у 2018 році виповнилось 63 роки. В репертуарі колективу майже 100 пісень, серед них і «Чорна стежечка». Очолює колектив Єніна Світлана Іванівна

Малоянисольська говірка румейської мови (мови греків Приазов’я) Нікольського району.

Близько 70% населення сіл Нікольського району Донецької області складають греки-румеї, більшість з яких є носіями малоянисольської говірки румейської мови. Громадська організація – Нікольське районне товариство греків займається відродженням та популяризацією культури греків-румеїв у районі.

Наразі триває робота з інвентаризації елементів НКС та просування їх до Національного реєстру.

Попереду великий пласт організаційної роботи пов’язаний з охороною та збереженням нематеріальної культурної спадщини, яка повинна донести до наступних поколінь живу спадщину української нації.