Культура Донеччини

Бахмутський краєзнавчий музей

Про музей

    Перший музей в Бахмуті (з 1924 року по 2016 рік – Артемівськ) відомий з 1909 року – Музей народної освіти, створений повітовим земством. Після революції, з 1924 року, працював Окружний історико-краєзнавчий музей. Його колекції загинули в роки другої світової війни. У 1962 році відкрився Міський історико-краєзнавчий музей на громадських засадах (з 1967 року – народний музей). На його базі в 1989 році створений Артемівський державний краєзнавчий музей.

Будівлю музею – пам’ятник історії і культури  побудовано в 1911 році, вона належала до революції бахмутському промисловцю.

 Колекція

   Фондова колекція налічує більше 10 тисяч експонатів основного фонду і більше 20 тисяч науково-допоміжного. Найбільшу цінність представляють: кремінне рубало ашельской епохи (с. Зайцево), матеріали розкопок більш ніж 20 курганів епохи бронзи у Бахмутській улоговині, мідних копалень у басейні ріки Горілий Пень, скіфських поховань біля сіл Старогнатовка і Сакко-і-Ванцетті, могильників “чорних болгар” у селі Дронівка і біля озера Волоковое, колекція половецьких статуй, підбірка продукції промислових підприємств Бахмуту ХІХ сторіччя, срібні дукачі XVIII - ХІХ вв. та інш.

Документальні фонди включають значну кількість копій, отриманих з архівів Санкт-Петербургу і Москви, по історії краю XVIII - ХІХ вв. Значні за об’ємом фонди “Бахмут в 18 сторіччя” (є “Грамота Петра І 1704 р.”, матеріали Бахмутської слідчої комісії з розбору суперечок між донськими і запорізькими козаками, “Казки” Івана Метешевича 1753 р., матеріали про Слов’яносербію), “Економіка Бахмутского повіту ХІХ сторіччя”, “Народне утворення кінця ХІХ - початку ХХ віків”, “Міська і земська управи кінця ХІХ - початку ХХ віків”, “Культура Бахмуту ХІХ - початку ХХ віків”, “Акціонерне товариство “Бахмутська сіль”, “Сімейні архіви бахмутчан ХІХ сторіччя” та ін. Інтерес представляють спогади старого більшовика, матеріал про Бахмут-Артемівськ, як центр Донецької губернії (1920 – 1925), про економіку, суспільно-політичне життя, культуру, народну освіту в радянську епоху, про наш край в період громадянської і другої світової війн.

84500
вул. Незалежності, 26
м. Бахмут, Донецька обл

Директор Смирнова Олена Анатоліївна. (06274)2-25-95
artmuseum@i.ua