Культура Донеччини

Волноваський районний краєзнавчий музей

Волноваський районний краєзнавчий музей засновано рішенням виконкому районної Ради депутатів від 01.06.1977 року №11, як музей на громадських засадах. Розташований від у колишньому приміщенні районної ради, збудованому ще в 1935 році.

Офіційно музей відкрито 29 жовтня 1977 році, як відділ обласного краєзнавчого музею. В 1992 році відділ перетворений у самостійний державний краєзнавчий музей. З 1 січня 2000 року – районний краєзнавчий музей (рішення Волноваської районної Ради від 28.02.2000 № 23-9-169).

У створенні музею брали участь робітники, колгоспники, молодь міста і району. У свій вільний час вони перебудовували кімнати, виконували внутрішнє і зовнішнє оздоблення будівлі, виготовляли стенди і вітрини. Пенсіонери, ветерани громадянської та Другої світової воїн активно збирали матеріали, предмети побуту, різні документи, які потім стали експонатами музею. Була створена рада музею під керівництвом директора ЗОШ №3, краєзнавця Миколи Миколайовича Морильова, який потім став його першим  директором.

Нині колекція музею налічує більш 6000 предметів, серед яких є археологічні, природничі та письмо-друковані предмети, нумізматика, фото, етнографія, меморіальні речі. Усі ці речі характеризують матеріальну і духовну спадщину українських та інших народів, які проживають на території регіону, їхній побут.

На сьогодні в музеї на площі 259 кв. м. працює три експозиційних й одна виставкова зала. У першому – флора і фауна краю, у другому – історико-археологічні експонати від кам’яного віку до кінця ХІХ століття. Значне місце в експозиції займають експонати різних епох. Серед них кам’яна сокира епохи бронзи, наконечник стріли скіфської епохи, ніж та наконечник стріл половецької епохи ХІ – ХІІІ століття, намистина катакомбної культури ХХ – ХХІ століття до н.е., астрагал та лощило зрубної культури ІХ століття до н.е., рубило кам’яного віку, кам’яний курант бронзового віку, пластинка-амулет староямної культури ІІІ тисячоліття до н.е. знаряддя для виготовлення дерев’яних предметів побуту, самовари 1840-1870 років. Зокрема, самовар 1870 року має десять медалей за участь у виставках у Парижі, Відні та інших. У цій же залі розташовані етнографічні експозиції. «Селянська українська хата» середини ХІХ – початку ХХ століття і «Селянська хата греків Приазов’я» кінця ХІХ – початку ХХ століття (третє місце серед населення району займає грецьке), в яких розташоване зібрання вишитих сорочок, одягу, рушників, предмети домашнього вжитку, керамічні вироби. Третя зала – періоду тоталітарного режиму (1914-1990 роки). Четверта зала – виставкова. Вона розповідає про сучасне життя, тут експонуються виставки з приватних колекцій та фондів музею, висвітлюються події сучасності. Саме в цій залі розташовані експонати АТО, які у найближчому майбутньому стануть частиною нової постійної виставки, присвяченої учасникам АТО та загиблим Героям, робота над проектом якої вже ведеться.

Музей має цікаву колекцію монет, серед яких київська срібна гривня ХІ століття, монети вартістю півкопійки, одна, дві, п’ять, двадцять п’ять копійок різних років. (найстарша – 1733 року,  наймолодша – 1899 року), срібний карбованець 1900 р., жетон срібний 1904 р., державні кредитовані білети різної вартості 1898 – 1918 років.

На основі своїх фондів та громадянських зібрань музей проводить масово-просвітницьку та культурно-виховну роботу серед різних груп населення. Для цього використовуються екскурсії, зустрічі за «круглим столом», уроки народознавства та уроки краєзнавства, вечорниці та ін.

Триває робота по збору експонатів, документів і матеріалів, присвячених проведенню АТО з метою виховання патріотизму, історичної свідомості, національної гідності, ідеї глибокого розуміння необхідності відстоювати незалежність, виховання любові до Батьківщини.

Музейні фахівці й надалі будуть провідниками, збирачами і пропагандистами історії свого краю, його національного багатства, його минулого, сьогодення і майбутнього.

Адреса:вул.1Травня, буд 4,
м. Волноваха
Донецька область
85700

В.о.директора – Густера Марина Володимирівна, т.сл. 4-11-38

museum_volnovaha@ukr.net

https://volnomuseum.wordpress.com